Na žízeň je nejlepší voda

Vhodný pitný režim je velmi důležitý pro naši psychickou, ale také fyzickou kondici. Pokud má naše tělo nedostatek tekutin, může nás začít bolet hlava, jsme malátní či unavení. Nedostatek tekutin se rychle odrazí i na naší pracovní výkonnosti a soustředěnosti. Kolik tekutin a jakého druhu bychom měli denně přijmout? Podle odborníků z Fóra zdravé výživy by dospělý člověk měl vypít přibližně 20-40 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti za 24 hodin, což představuje asi dva až tři litry tekutin denně. Největší část by podle nich měla tvořit hlavně voda nebo minerální voda s nízkou mineralizací, případně se střední mineralizací, ale s vyváženým rozložním jednotlivých minerálních látek.

 

ODBORNÍCI SE SHODUJÍ, že nejlepší je zahánět žízeň vodou. Ale kterou si vybrat? Tu z kohoutku, balenou z obchodu, nebo některou z lehčích minerálních vod? Poradíme vám, podle čeho se v nabídce orientovat, kterým vodám a minrálkám dávat z hlediska pravidelného pitného režimu přednost a na co si při jejich nákupu a konzumaci dávat pozor.

 

Pijete vodu z kohoutku?

 

V českých vodovodech proudí velmi kvalitní voda. Odborníci ze Státního zdravotního ústavu tvrdí, že voda z veřejného vodovodu nejenom zdraví neškodí, ale že ji lze konzumovat prakticky bez omezení množství úměrně k potřebám organismu. Potvrzuje to i výzkum ezávislé organizace Celosvětové hodnocení bezpečnosti pitných vod, která loni ohodnotila Českou republiku pěti kapkami, což je nejvyšší možný počet. Do této skupiny patří jen dvacet procent všech zemí světa a my se tak v kvalitě pitné vody řadíme po bok USA nebo Rakouska. Takže pokud vám voda z kohoutku chutná, není důvod dávat přednost balené vodě koupené v obchodě. A co v případě, že vám nechutná? I to se může stát, protože voda z vodovodu nemá vždy a všude vyhovující chuť nebo vůni. Z vody může být cítit chlór nebo vedlejší chlornanové produkty. Zápach se dá snadno odstranit, když necháte vodu chvíli odstát v lednici. Také si můžete pořídit některý z filtrů, které dokáží chuť a kvalitu vody podstatně vylepšit.

Náš tip: Zatímco voda z veřejného vodovodu zdraví neškodí, naprosto jiná situace může být u soukromch nebo obecních studní. Pití vody z neověřených zdrojů je proto lepší se vyhnout.

 

Pitné a stolní vody

 

Najdete je pod názvy kojenecká, stolní, balená pitná nebo sodová. Nejkvalitnější a vhodná ke stálému pití je voda s označením „kojenecká“ nebo „stolní“. Při výběru balené pitné vody je důležité číst etikety. Hledejte hlavně zmínku o tom, z které lokality a zdroje voda pochází. U kojeneckých vod musí být též uvedeno charakteristické složení, konkrétně obsah Ca2+, Mg2+, Na+, K+, NO3-, SO2-, Cl- a F-, případně jakékoliv úprava této vody. Dobrý výrobce však všechny tyto údaje uvádí pro každý typ vody, i když mu to zákon výslovně nenařizuje. Pokud se vám nechce sledovat obsah jednotlivých prvků ve vaší vodě, uděláte nejlépe, když budete jednotlivé typy a značky vod střídat. Vyhnete se tak možnému vyššímu příjmu některé z obsažených minerálních látek.

Náš tip: Kvalita každé balené vody hodně závisí na skladování. Proto ji raději nakupujte jenom v kamenných obchodech, kde jsou skladovány v chladu a temnu. Doma je uchovávejte podobně. I načatou vodu, kterou dáte do lednice, zkonzumujte co nejrychleji, mohly by se do ní dostat bakterie z lednice. A hlídejte si také datum spotřeby.

 

Pramenité a minerální vody

 

Jedním z nejvhodnějších zdrojů tekutin pro náš organismus jsou nízce mineralizované pramenité a minerální vody s celkovou mineralizací v rozmezí 150 až 400 mg/l. Vody s vyšší mineralizací /může být až 3000mg/l) mohou pomáhat při léčení různých chorob, při doplňování ztracených minerálů nebo při větší fyzické či psychické námaze. Nejsou ale vhodné pro pravidelný pitný režim.Naopak nízce mineralizované pramenité vody se hodí pro denní konzumaci, protože jednostranně nezatěžují organismus příliš vysokým obsahem minerálů. Zásobují tělo optimálním množstvím potřebných látek, například vápníkem a hořčíkem, které zároveň zajišťují výtečnou a osvěžující chuť. Nízce mineralizované pramenité vody by také měly obsahovat minimální obsah sodíku – neměl by překročit hranici 150 mg/l. Do pitného režimu lze také bez problémů zařadit i některé pramenité minerální vody se střední mineralizací, tedy asi do 1000 mg/l, je však potřeba, aby šlo o vodu s vyváženým poměrem minerálních látek.

Náš tip: Pokud jsou minerální vody podstatnou složkou vašeho pitného režimu a vy je pijete pravidelně a dlouhodobě, je také dobré je prostřídat anebo si vybat takové, které splňují doporučení pro koncentraci vybraných prvků z hlediska dlouhodobého příjmu. Optimální hodnoty jsou:

Vápník (Ca): 40-80 mg/l

Hořčík (Mg): >20 mg/l

Draslík (K): >1 mg/l

Sodík (Na): <20 mg/l

Chloridy (Cl-): <25 mg/l

Sírany (SO2-): <240 mg/l

Dusičnany (NO3): <10 mg/l

 

Zdroj: časopis Zdraví 56/06

Daniela Pirnerová